close
چت روم
آموزش PHP (بخش سوم) نوشتن اسکریپت های php
loading...

وبسایت آموزشی و تفریحی اپس موب

آموزش PHP ، نوشتن اسکریپت های php این فصل ، یعنی بخش نوشتن اسکریپت های php خود دارای 2 یا 3 بخش تقسیم خواهد شد که در این مطلب در رابطه با مباحث زیر بحث خواهیم کرد : آشنایی با چگونگی ساختار PHP جاسازی PHP درون یک صفحه وب ذخیره داده ها در متغیرها نمایش خروجی PHP نحوه تعریف انواع آرایه انواع قلمرو های متغیرها درPHP برای آموزش به ادامه مطلب بروید ..    اگر شما جز افرادی هستید که از کد نوشتن می ترسید ، ممکن است این مطلب کمی برای شما لذت بخش نباشد ، ولی این مطلب جز مهمترین و اگر بهتر بخواهم…

آخرین ارسال های انجمن

آموزش PHP (بخش سوم) نوشتن اسکریپت های php

admin بازدید : 424 دوشنبه 12 خرداد 1393 نظرات ()

آموزش PHP ، نوشتن اسکریپت های php

این فصل ، یعنی بخش نوشتن اسکریپت های php خود دارای 2 یا 3 بخش تقسیم خواهد شد که در این مطلب در رابطه با مباحث زیر بحث خواهیم کرد :


آشنایی با چگونگی ساختار PHP

جاسازی PHP درون یک صفحه وب

ذخیره داده ها در متغیرها

نمایش خروجی PHP

نحوه تعریف انواع آرایه

انواع قلمرو های متغیرها درPHP

برای آموزش به ادامه مطلب بروید ..

 

 

اگر شما جز افرادی هستید که از کد نوشتن می ترسید ، ممکن است این مطلب کمی برای شما لذت بخش نباشد ، ولی این مطلب جز مهمترین و اگر بهتر بخواهم بگویم Base زبان برنامه نویسی PHP است ، البته سعی خواهم کرد که تا حد ممکم آن را برای شما ساده کنم.

 بخش اول : آشنایی با چگونگی ساختار PHP :

در هر صفحه PHP باید المان های زیر را رعایت نمائید :

 • پسوند قابل پردازش باید PHP باشد مانند Index.php
 • وجود تگ های باز <?php در هر شرایطی اجباری ولی تگ بسته ؟> را می توان در شرایطی حذف کرد.
 • کد های php را می توانید با html ترکیب نمائید ولی دقت کنید که کدهای php حتما باید درون تگ های باز و بسته باشند همانند دستور زیر :
 • می توانید از چندین قسمت کد php روی یک صفحه استفاده کنید (یعنی چندین مورد تگ های باز و بسته php) ولی نمی توانید آنها را درون یکدیگر قرار دهید.
 • زمانی که شما ترجیح می دهید که کد php خود در یک فایل جداگانه ذخیره نمائید ، تگ <?php اجباری بوده ولی تگ ?> اختیاری می باشد ، در حقیقت بهتر است که تگ بسته را وارد نکنید ، اما اگر کد شما حاوی کد html نیز هست حتما باید از تگ پایان استفاده نمائید.

اضافه کردن توضیحات یا Comment به کدهای PHP خود :

هر کدی که بین تگ های باز و بسته PHP قرار گیرد ، به عنوان دستور اطلاق می شود و آن دستر پردازش می گردد ، مگر اینکه با استفاده از علامت گذاری های خاصی آن خط(ها) دستور را به توضیح (Comment) تبدیل نمائید ، که در این صورت کد مورد نظر پردازش نمی شود ، کامنت گذاری برای دستورات فایده های بسیار زیادی در راهنمایی داره :

 • برای قرار دادن یک توضیح کوتاه برای عملکرد قطعه کد خود
 • برای غیر فعال کردن موقت قسمتی از کد
 • برای مشخص کردن کاربرد متغیر ها و...

برای اضافه کردن توضیحات در PHP چند روش وجود دارد :

توضیحات تک خطی :

این روش متداول ترین روش اضافه کردن یک توضیح برای کد تک خطی است ، یعنی قرار دادن دو اسلش در ابتدای آن ، همانند این :

توضیحات چند خطی :

اما اگر توضیحی می خواهید استفاده کنید که چند خط را اشغال می کند با از روش زیر استفاده نمائید :

متغیر ها در PHP :

متغیر ها اسمی هستتند که به چیزی داده می شوند ، که ممکن است مقدار آن (همان چیز!) تغییر کند ولی همیشه نام متغیر یکی است ، مانند نام یک انسان ، کلمه نام همیشه یکی است ولی دارای مقادیر متفاوتی است مانند میلاد ، لقمان ، محمد و ...

بهتر است برای درک مفهوم متغیر مثالی دیگر بزنم :

حساب بانکی خود را در نظر بگیرید که دارای گردش حساب هست یعنی پعنی پول هم پس انداز می شوند ، هم دریافت می شود ، اما مهم نیست که چقدر پس انداز کردید یا چقدر برداشت کرده اید ، بلکه مهم این است که همیشه آن را موجودی می نامند.

نکته: متغیر ها در زبان PHP همیشه با یک علامت $ شروع می شوند .

نمونه ای از تعریف متغیر :

نکاتی که باید در انتخاب و نام گذاری متغیر ها رعایت نمائید :

 • متغیر ها در php همیشه با علامت $ شروع می شوند.
 • اولین کاراکتر بعد از علامت $ نمی تواند یک عدد باشد.
 • هیچ فاصله یا علامتی در نامگذاری متغیر مجاز نیست به جز علامت (_).
 • زبان php به حروف بزرگ و کوچک حساس است یعنی بین $book و $BOOK تفاوت قائل است .

نکته : سعی کنید در انتخاب نام متغیر دقت نمائید ، شما وقتی برنامه را می نویسید و به نام متغیر ها توجه نمی کنید ، همان لحظه می دانید که چه کرده اید و متغیر هایی که ایجاد نموده اید ، برای چه کاری هستند ولی اگر همان برنامه را چند هفته دیگر دوباره مشاهده کنید ، به احتمال بسیار زیاد فراموش خواهید کرد که متغیر مورد نظر چه کاربردی دارد!؟

نکته : برای انتخاب نام یک متغیر ، شما آزادی کامل دارید ولی یک استثنا وجود دارد و ان هم نام $this است ، این نام متغیر از نسخه 3 بعد زبان php یک نام رزرو شده است برای کلاس ها ، چون از نسخه 3 به بعد php ، قابلیت شی گرایی به این زبان افزوده شد.

مثال زیر را مشاهده نمائید :

همانطور که قطعه کد فوق را مشاهده می نمائید ، در دستور اول ، در متغیر sum ، مقدار 10 قرار میگیرد ، دستور دوم مقدار 20 در average قرار میگیرد و در دستور سوم مقدار name برابر با نام میلاد می شود .

نکته : همانطور که در مثال بالا مشاهده نمودید ، برای مقدار دهی دو متغیر sum و average از علامت کوتیشن استفاده نکردم ولی برای مقدار دهی به متغیر name از کوتیشن استفاده کردم ، برای مقدار دهی یک کلمه ، یک حرف ، یک جمله یا بهتر بگویم یک رشته از کوتیشن استفاده می کنند.

خاتمه دادن به دستورات در php :

هر دستور در php با یک علامت (;) خاتمه می یابد ، همانطور که در کد های فوق ملاحظه کردید ، پس از تعریف متغیرها از علامت ; استفاده نمودیم.

نمایش خروجی در PHP :

تمام کارهایی که شما در پشت صحنه PHP انجام می دهید ، فقط وقتی معنی پیدا می کنند که بتوانید آنها را مشاهده نمائید ، دو روش برای نمایش نتایج در PHP وجود داره :

 • استفاده از دستور echo
 • استفاده از دستور  print

نکته :این دو دستور دقیقا کاربرد یکسانی دارند با این تفاوت که مقدار print ، مقادیر true و false بر می گرداند.

می توانید از echo به همراه متغیرها ، اعداد و رشته های متنی استفاده کنید ، طریقه استفاده این دستور به صورت زیر می باشد :

در قطعه کد بالا ، ابتدا یک متغیر به نام name تعریف کرده ایم ، سپس این متغیر را چاپ نموده ایم ، همچنین می توان مقدار مستقیم برای چاپ در نظر گرفت مانند کد بالا.

وصل کردن رشته های متنی به یکدیگر :

php هم مانند زبان های برنامه نویسی دیگر ، دارای قابلیت الحاق کردن دو یا چند رشته را با یکدیگر دارد که برای اینکار از یک نقطه (.) استفاده می نماید :

همان طور که ملاحظه نمودید ، دو رشته را در دو متغیر جداگانه قرار دادیم ، ولی در بخش دستور echo از عملکرد الحاقی (.) استفاده نمودیم.

برای نمایش یک فاصله در خروجی (یعنی دو کلمه milad و heydari با فاصله چاپ شوند) می توانیم از کوتیشن استفاده نمائیم :

همانطور که ملاحظه نمودید ، متغیر firstname را با کوتیشن الحاق کرد و همچنین متغیر lastname را با کوتیشن الحاق نمود ، حال در خروجی ما بین دو کلمه یک فاصله چاپ می شود.

نکته مهم :حتما کد زیر را در پوشه xampp ایجاد کنید و خروجی آنها را مشاهده نمائید.

انواع داده پشتیبانی شده توسط PHP

انواع داده ها در PHP شامل بولین ، عدد صحیح ، عدد اعشاری ، رشته های متنی و آرایه ها می باشند.

بولین ( Boolean) :

این نوع داده ای فقط شامل دو مقدار می باشد (درست و غلط )یعنی TRUE و FALSE ، برای TRUE مقدار 1 و برای FALSE مقدار 0 در نظر گرفته شده است :

استثنا: برای با این که رشته ها باید در داخل کوتیشن قرار گیرند ، اما مقادیر true و false نباید در کوتیشن قرار گیرند ، همانطور که در کد بالا ملاحظه می نمائید مقدار false را در کوتیشن قرار نداده ایم ، اگر این مقادیر را در داخل کوتیشن قرار دهید ، آنها تبدیل به رشته false و true می شوند.

اعداد صحیح (Integer ) :

یک عدد صحیح به صورت یک عدد کامل نمایش داده می شود ، یا به عبارتی دیگر شامل هیچ قسمت اعشاری نیست مانند :

اعداد اعشاری (Double) :

اعداد اعشاری دارای نقطه اعشار هستند ، که به شما اجازه می دهند قسمت کسری را مشخس نمائید :

رشته های متنی (String) :

رشته های متنی می توانند حاوی یک کاراکتر ، یک کلمه یا یک جمله باشند که باید حتما آن ها را در داخل کوتیشن قرار داد:

آرایه ها (Arrays) :

اگر بخواهم در وصف آرایه بگویم ، آرایه مجموعه ای از متغیر های مربوط به یکدیگر است مثلا شما شهر تهران را یک آرایه در نظر بگیرید و مناطق 22 گانه آن را مقادیر آرایه در نظر بگیرید.

آرایه ها در زبان php به 3 صورت نوشته می شوند :

 • آرایه ایندکسی ( شاخص عددی)

همانگونه که ملاحظه نمودید ، ما  آرایه را با 4 مقدار تعریف کردیم  و هر کدام از این 4 مقدار دارای یک ایندکس یا شماره هستند ، همچنین آرایه ایندکسی را به صورت شاخصی می توانید تعریف نمائید ، دقیقا کاربرد همان بالایی را دارد :

 • آرایه شاخص رشته ای :

شما می توانید به جای شاخص گذاری عددی ، از رشته ای استفاده کنید به بدین صورت می باشد :

در مثال بالا ، مثلا شاخص peter دارای مقدار 32 است .

شاخص گذاری رشته ای را به گونه ی دیگری نیز می توانید تعریف نمائید :

اگر آرایه شاخص گذاری رشته ای خود را همانند قسمت بالا تعریف نمائید ، برای مقدار دهی به شاخص ها از علامت  "یک مساوی و یک فلش" استفاده می شود.

 • آرایه آرایه ها:

شما آرایه آرایه ها را همانند یک جعبه ای در نظر بگیرید  که درون آن تعداد زیادی پاکت وجود وجود دارد  ، این نوع آرایه را نیز می توانید به دو صورت تعریف نمائید :

 • نوع اول (شاخص گذاری عددی) :

حال اگر بخواهیم یک مقدار مشخص را چاپ نمائیم ، اینگونه مشخص می نمائید :

 • نوع دوم (شاخص گذاری رشته ای ) :

در قسمت فوق ، یک آرایه به نام image تعریف کرده ایم که همان جعبه ما می باشد ، هر پاکت شامل دو بخش است یکی بخش file و دیگری بخش alt  قسمت آرایه آرایه ها در php کاربر بسیار زیادی دارد ، ان شاالله در بخش پروژه عملی ، مثال تصاویر تصادفی را خواهیم زد که از آرایه آرایه ها استفاده می شود. فی الحال از شما انتظار نمی رود که به کاربرد آرایه ها مسلط باشید ، فقط کافیست نحوه تعریف کردن آن ها را یاد گرفته باشد ، در قسمت های بعدی مثال های خواهیم زد که کاربرد های آرایه ها را درک خواهید کرد.

نکته ای قابل توجه برای استفاده از  کوتیشن ها :

در ابتدا قطعه کد زیر ملاحظه نمائید :

در نگاه اول که ملاحظه می نمائید ، مشکلی وجود ندارد اما php فکری دیگر می کند . همانطور که شما ملاحظه کردید ما از کوتیشن منفرد استفاده کرده ایم ولی بخش milad's نیز دارای یک کوتیشن است ، php فقط تا کلمه milad's را پردازش می کند و ادامه جمله را پردازش نمی کند:

1x1.trans آموزش PHP (بخش سوم) نوشتن اسکریپت های php

برای حل این مشکل می توانید یکی از راه های زیر را انتخاب نمائید :

همانطور که ملاحظه نمودید ، ما قبل از آپستروف milad یک علامت (بک اسلش) استفاده کردیم ، پس در مواقع اینگونه می توانید از بک اسلش استفاده نمائید.

قلمرو متغیر :

با این که بهتر است متغیرهای مورد نیاز اسکریپت خود را در ابتدای برنامه خود معرفی کنید، اما می توانید آن ها را در هر جای اسکریپت خود معرفی نمائید ، مکان معرفی کردن یک متغیر ، تاثیر بسیار زیادی برای دسترسی به آن را دارد ، در این قسمت با محدوده یا قلمرو متغیر آشنا خواهیم شد .

متغیرها در php از لحاظ قلمرو ، چهار نوع هستند :

 • متغیرهای محلی (Local Variable)
 • پارامترهای تابع
 • متغیرهای عمومی (Global Variable)
 • متغیرهای استاتیک (Static Variable)

توضیحات قسمت قلمرو متغیرها را در بخش بعدی توضیح خواهم داد.

در قسمت بعدی با عملگردها در php آشنا خواهیم شد.

منبع: 7learn.com

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
به بزرگ ترین و برزو ترین وبسایت در جهت آموزش کامپیوتر و موبایل خوش آمدید.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  سیستم عامل گوشی شما چیست؟؟


  آمار سایت
 • کل مطالب : 667
 • کل نظرات : 62
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1224
 • آی پی امروز : 33
 • آی پی دیروز : 60
 • بازدید امروز : 84
 • باردید دیروز : 201
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 2,436
 • بازدید ماه : 4,049
 • بازدید سال : 64,178
 • بازدید کلی : 684,219